Gluten.
Kilka słów o glutenie:
Odznacza się niezwykłymi właściwościami fizykochemicznymi i mechanicznymi: elastycznością, sprężystością, lepkością, plastycznością.
Ze względu na te właściwości jest chętnie wykorzystywany w przemyśle piekarniczym. Gluten przyswaja bardzo duże ilości wody, dzięki czemu mąką w niego bogata po zmieszaniu z wodą tworzy kleistą i ciągliwą masę. Poza tym utrzymuje dwutlenek węgla powstający w trakcie fermentacji drożdżowej, dlatego ciasto po wypieczeniu jest dłużej świeże. Dodatkowo gluten wiąże wodę z tłuszczem (jest stosowany jako emulgator), jest bardzo dobrym nośnikiem dla wszystkich aromatów i przypraw, a także dobrym stabilizatorem. Gluten praktycznie nie posiada żadnych wartości odżywczych.
Gluten występuje między innymi w:
- wędlinach, paczkowanym mięsie mielonym,
- słodyczach (czekolada, lizaki, cukierki),
- przetworach rybnych,
- koncentratach spożywczych,
- suszonych owocach (zapobiega sklejaniu się owoców)
- sosach, ketchupie, majonezie,
- lodach, napojach (tanie kawy).
- bóle brzucha,
- bóle głowy,
- wysypki, egzema,
- ciągłe zmęczenie, osłabienie/ omdlenia,
- splątanie,
- biegunka,
- wzdęcia,
- zaparcia,
- anemia,
- drętwienie kończyn,
- nudności, wymioty
- przelewanie w jelitach
Jedynym efektywnym sposobem leczenia dolegliwości jest dieta bezglutenowa (a nie kolejne leki!!!), intensywne odczulanie za pomocą aparatury biorezonansowej oferowanej przez nasz gabinet.
Leczenie poprzez wykluczenie glutenu z diety nie różni się od postępowania w przypadku celiakii czy alergii na pszenicę. Różnice polegają wyłącznie na tym, iż w przypadku celiakii dieta musi być już stosowana przez całe życie, natomiast w przypadku alergii i nadwrażliwości na gluten dieta może być stosowana czasowo do chwili całkowitego wyleczenia z alergii glutenu.